Dieta ketogeniczna – wszystko co musisz wiedzieć

dieta ketogeniczna

Odpowiednio dobrana dieta to podstawa gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Często stoimy jednak przed dylematem – która będzie dla nas najlepsza? Jedną z metod na poprawę naszej kondycji fizycznej jest stosowanie diety ketogenicznej. Co warto wiedzieć na jej temat? O tym powiemy sobie w poniższym wpisie.

Dieta ketogeniczna – podstawowe informacje

Dieta ketogeniczna zwana jest także dietą niskowęglowodanową. Jej główne założenie jest takie, że produkty spożywcze bogate w węglowodany – takie jak pieczywo, makarony, ziemniaki, inne produkty zbożowe – zastępowane są produktami bogatymi w tłuszcz lub białko. Stosując dietę ketogeniczną można także spożywać owoce i warzywa, ale wyłącznie te odznaczające się niską zawartością węglowodanów.

Termin diety ketogenicznej budzi w Polsce rozmaite skojarzenia. Często z dietą Atkinsa bądź dietą Kwaśniewskiego. Istnieje jednak wiele innych, podobnych diet niskowęglowodanowych – dieta Dukana, cykliczna dieta ketogeniczna, dieta The Zone, dieta OleoKeto, dieta dr Budwig, metoda Montignaca, dieta South Beach itp.

Inspiracją do stworzenia artykułu była strona: https://www.go-diet.pl/dieta-ketogeniczna-wszystko-co-powinienes-o-niej-wiedziec/.

Dieta niskowęglowodanowa to przede wszystkim konieczność rezygnacji z produktów zawierających skrobię i cukier. Jeśli chodzi natomiast o proporcje substancji zawartych w pożywieniu to najbardziej pożądany jest stosunek 60% kalorii uzyskiwanych z tłuszczu, 35% z białka i 5% z węglowodanów. Odpowiada to mniej więcej 100 g tłuszczu, 100 g białka i 20 g węglowodanów. Diety ketogeniczne z reguły nie charakteryzują się jakimiś większymi restrykcjami w kwestii ilości spożywanych kalorii. Zawarta w diecie ketoza bowiem zwiększa uczucie sytości i dzięki temu przekłada się to na ograniczanie ilości spożywanych posiłków dziennie. Ważnym elementem diety ketogenicznej jest uzupełnianie poziomu błonnika w organizmie. Można to zrobić poprzez spożywanie warzyw o niskiej zawartości węglowodanów oraz niskiej zawartości cukru.

Dodaj komentarz